Olympijské hry Soči - Češi

České zastoupení na Olympiádě v Soči, české naděje, naše tipy na úspěchy. Podívejte se, komu můžete fandit.

Na Olympijské hry do Soči se podívá minimálně 78 českých sportovců. U hodně sportů bude však záležet na aktuální formě a průběhu kvaliikací, proto se ve výsledku může do Soči podívat i více než 100 českých sportovců. Vylepšíme medailovou sbírku z Olympijských her z Vancouveru, kde jsme získali 2 zlaté a 4 bronzové? Doufejme. Podívejte se, jaké jsou naše naděje:


Olympijské hry Soči - hokej

Češi na olympiádě 2014: Lední hokej

V Soči nás zcela jistě budou reprezentovat čestí hokejisté. Na předběžnou širší nominaci se můžete podívat zde. Finální soupiska 25 českých hokejistů bude známa 6. 1. večer, kdy trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik na tiskové konferenci, kterou bude vysílat česká televize, ohlásí hokejisty, kteří budou reprezentovat Českou republiku. Už teď je téměr jasné, že na finální soupisce nebude chybět Jarda Jágr, Tomáš Plekanec, Jakub Voráček, Patrik Eliáš, David Krejčí a brankářská jednička Ondřej Pavelec. Jistou nominaci měl i Tomáš Hertl, ten se však zranil a jeho start na Olympijských hrách je nepravděpodobný. Na minulých Olympijských hrách ve Vancouveru jsme vypadli s Finskem ve čtvrtfinále a obsadili 7. místo. Tak snad to letos bude lepší. Vybrané sestavy hokejových týmů zde.

Skupiny:
Skupina A - Rusko, USA, Slovensko, Slovinsko
Skupina B - Kanada, Finsko, Norsko, Rakousko
Skupina C - Česko, Švédsko, Švýcarsko, Lotyšsko

Systém turnaje - vítězové tří základních skupin a nejlepší tým z druhé příčky ze všech skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, ostatní týmy se seřadí na 5. až 12. místo a v úterý 18. února se utkají v osmifinálových bojích, čtvrtfinále se koná o den později. Vítěze olympijských her ze Soči 2014 se dozvíme v neděli 22. února 2014.

Náš tip: Ruský tým bude velice silný, suverénně vyhraje tabulku, pak na ně ale dolehne obrovský tlak domácího prostředí a vypadnou ve čtvrtfinále. Kanada bude mít nevýhodu širšího kluzistě, ale po zápasech v základní tabulce se rozehrají a budou velice silní. Švédové budou chtít navázat na vítězství na posledním mistrovství světa, to se jim ale nepovede. Slováci budou mít oproti minulým OH (tam skončili na 4. místě) velké problémy, navíc mají velice silnou skupinu. Češi budou muset jít přes osmifinále, tam ale dostanou jednoho ze slabších soupeřů, kterého porazí a navíc jim dodá zdravé sebevědomí a čtvrtfinále zvládnou, pak už ale zápas o finále i o třetí místo prohrají.

Tip konečného pořadí: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. USA, 4. ČR, 5. Finsko, 6. Rusko


Olympijské hry Soči - rychlobruslení

Češi na olympiádě 2014: Rychlobruslení

Martina Sáblíková je další jistá reprezentatka České republiky na Olympijských hrách v Soči. Ve Vancouveru získala 2 zlata a 1 bronz (polovinu cenných kovů všech reprezentantů ČR). Bude nás opět reprezentovat na trati 5000 metrů, 3000 metrů a pokud zdraví dovolí, tak i 1500 metrů. Dále nás bude reprezentovat i Karolína Erbanová, která se specializuje spíše na krátké tratě. Největší šance má na trati 1000 metrů, může ale překvapit i na 500 m, nebo na 1500 m. Na krátké trati pak startují Vojtěch Loudín a Kateřina Novotná.

V Soči byla postavena rychlobruslařská dráha, která bude po skončení Olympijských her přestavěna na výstaviště. Tato hala je však téměř na úrovni nulové nadmořské výšky a navíc má velice kvalitní led, který je velmi rychlý. Dá se tedy očekávat vylepšení některých rekordů.

Náš tip: Martina zopakuje úspěch a přiveze 2 zlata (5000 m, 3000 m) a 1 bronz (1500 m), navíc vytvoří olympijský rekord na 5000 m. Karolína bohužel na medailové pozice nedosáhne.


Olympijské hry Soči - biatlon

Češi na olympiádě 2014: Biatlon

Za muže bude na Olympiádě v Soči startovat Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Michal Šlesingr.

Aktuálně první ve světovém žebříčku v biatlonu žen je Gabriela Soukalová, která od léta trénuje s muži a bude velkou nadějí na Olympiádě v Soči. Za ženy bude dále startovat i Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Lea Johanidesová a Jitka Landová.  

Disciplíny muži: vytrvalostní závod 20 km, sprint 10 km, stíhací závod 12,5 km, hromadný start 15 km, štafeta 4 x 7,5 km

Disciplíny ženy: vytrvalostní závod 15 km, sprint 7,5 km, stíhací závod 10 km, hromadný start 12,5 km, štafeta 4 x 6 km

Smíšené družstvo: štafeta 2 x 6 a 2 x 7,5 km

Naše tipy:
Gabriela Soukalová: 2. místo vytrvalostní závod, 3. místo sprint, 1. místo hromadný start
Smíšená štafeta: 3. místo
Ostatní bez medaile


Olympijské hry Soči - běh na lyžích

Češi na olympiádě 2014: Běh na lyžích

Za muže budou Českou republiku reprezentovat Aleš Razým, Petr Novák, Lukáš Bauer, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Jiří Magál. V kategorii žen se pak můžete těšit na reprezentantky: Klára Moravcová, Petra Nováková, Eva Nývltová-Vrabcová a Karolína Grohová.

Disciplíny muži: 15 km klasicky, 30 km skiatlon, 50 km volnou technikou (hromadný start), štafeta 4 x 10 km, individuální sprint, týmový sprint.

Disciplíny ženy: 10 km klasicky, 15 km skiatlon, 30 km volnou technikou (hromadný start), štafeta 4 x 5 km, individuální sprint, týmový sprint.

Náš tip na umístění: Bez medaile


Olympijské hry Soči - snowboard

Češi na olympiádě 2014: Snowboard

Celkem nová disciplína, snowboard se na olympijských hrách objevil prvně teprve v roce 1998 v Naganu, konkrétně disciplíny U-rampa a obří slalom (ten byl následně z OH vyřazen). V roce 2006 k u-rampě přibil snowboard cross a v roce 2014 bude na OH k vidění u-rampa, paralelní obří slalom, snowboard cross, slopestyle (jízda, skoky, jibbing - zábradlí, bedny) a paralelní slalom. Českou republiku zde zastupuje Eva Samková (snowboardcross), Ester Ledecká (paralelní obří slalom) a Šárka Pančochová (slopestyle, U-rampa). Za muže startují David Bakeš (snowboardcross) a Emil Novák (snowboardcross).

Naše tipy:
Šárka Pančochová: 1. místo slopestyle
Eva Samková: 3. místo snowboard cross


Češi na olympiádě 2014: Boule

V závodu v boulích českou republiku reprezentují pouze ženy. Konkrétně Nikola Sudová a Tereza Vaculíková. U Nikoly Sudové jsou šance na medailový úspěch vyšší, ale ve velké konkurenci to bude mít hodně těžké.


Češi na olympiádě 2014: Akrobatické lyžování

Tomáš Kraus - skikros
Nikol Kučerová - skikros
Andrea Zemanová - skikros
Marek Skála - slopestyle


Češi na olympiádě 2014: Alpské lyžování

Ondřej Bank, Martina Dubovská, Kryštof Krýzl, Klára Křížová, Kateřina Pauláthová, Šárka Strachová, Filip Trejbal, Martin Vráblík.


Češi na olympiádě 2014: Boby

V ČR nepříliš známý sport, i přesto má své zástupce na olympijských hrách. Konkrétně čtyřbob ve složení Dominik Dvořák, Dominik Suchý, Michal Vacek a Jan Vrba.


Češi na olympiádě 2014: Krasobruslení

Za muže budou startovat Michal Březina a Tomáš Verner, za ženy pak Elizaveta Ukolová.


Češi na olympiádě 2014: Saně

V saních ve dvojici startují Lukáš Brož a Antonín Brož. Jako jednotlivci pak Ondřej Hyman a Vendula Kotenová.


Češi na olympiádě 2014: Severská kombinace

Skoky na lyžích a následný běh na lyžích si v Soči zkusí Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Portyk a Tomáš Slavík.


Češi na olympiádě 2014: Skoky na lyžích

Co nejdále se v Sočí pokusí dolétnout Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka a Jan Matura.

Google+